Konzumácia určitého počtu kalórií za deň vám môže pomôcť dosiahnuť a udržať si zdravú váhu. Koľko kalórií potrebujete denne prijať?

Pri určovaní, koľko kalórií by ste mali denne zjesť, pomáha najprv pochopiť stanovený odporúčaný príjem kalórií. Odtiaľ môžete zvážiť ďalšie faktory, aby ste našli príjem kalórií, ktorý je pre vás vhodný vzhľadom na vaše telo a ciele súvisiace so zdravím.

Odporúčaný denný príjem kalórií

Odporúčaný príjem kalórií pre dospelé ženy sa pohybuje od 1 600 kalórií za deň do 2 400 kalórií za deň. U mužov je toto množstvo o niečo vyššie, pohybuje sa od 2 200 do 3 200 kalórií za deň.

Ak ste cez deň skôr sedaví alebo vekovo starší, vaše kalorické potreby sú pravdepodobne na spodnej hranici rozsahu. Ak ste dosť fyzicky aktívni, ste tehotná alebo dojčíte, môžete kaloricky prijať hodnotu bližšie k vrchnej hranici.

Faktory, ktoré ovplyvňujú váš celkový denný príjem kalórií

Počet kalórií, ktoré potrebujete za deň, sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov. Medzi nimi sú:

  • Sex
  • Výška
  • Hmotnosť
  • Vek
  • Úroveň aktivity
  • Vaše hormóny
  • Lieky, ktoré beriete

Použite kalkulačku kalórií 

Či už je vaším cieľom schudnúť, pribrať, alebo udržať si súčasnú váhu, kalkulačka vám môže pomôcť. Vypočíta vám ideálnu hodnotu na udržanie hmotnosti. Ak chcete schudnúť, mali by ste prijať menej kalórií a naopak, ak chcete pribrať, mali by ste prijať viac, ako vám vypočítala kalkulačka. 

Toto číslo si viete orientačne vypočítať aj tak, že svoju váhu vynásobite 33,33: 

(váha v kg) x 33,33 = celkový denný príjem kalórií 

Množstvo kalórií, ktoré vaše telo potrebuje, sa môže líšiť v závislosti od vášho veku, pohlavia, úrovne aktivity a veľkosti tela. Preto je najideálnejšie nájsť si online kalkulačku, ktorá zahŕňa aj ďalšie premenné, alebo osloviť profesionálneho poradcu.

Hoci počítanie počtu kalórií, ktoré skonzumujete, môže pomôcť pri regulácii hmotnosti, je tiež dôležité dodržiavať vyváženú stravu a zvážiť celkovú nutričnú hodnotu potravín, ktoré jete.

Jednoduché zmeny stravovania a životného štýlu vrátane cvičenia, pitia veľkého množstva vody a zvýšenia príjmu bielkovín vám môžu pomôcť schudnúť a zlepšiť vaše zdravie.

hello@leadmedia.sk | gymhero.sk