Nie je dôležité, či cvičíte vo fitku, doma alebo v telocvični. Dôležité je, že cvičíte a že sa hýbete a pohyb beriete ako liek nielen pre telo, ale aj dušu. Ak ste plánovali opäť začať chodiť do posilňovne, ale nevychádza vám to, nezúfajte. Zacvičte si doma.
Možno vám tréning doma vyhovuje viac. Možno nemáte na fitko čas. Na tom ale nezáleží, dôležité je, že sa hýbať chcete. Cvičiť doma efektívne, si naozaj nevyžaduje veľa peňazí a úsilia. Hlavné svalové skupiny totiž precvičíte kdekoľvek a nepotrebujete na to zrovna stroje a fitness zariadenie.
Z čoho sa skladá kvalitný tréning
Každý tréning by mal mať 5 základných prvkov, vďaka ktorým je efektívny:
- Rozcvička – prechádzka, iné zahriate
- Mobilita – rozhýbte časť tela, na ktorú sa pri tréningu zameriate
- Kardiovaskulárne (aeróbne) cvičenie – trocha sa pred tréningom zahrejte a zadýchajte
- Silový tréning – precvičenie celého tela/konkrétnej partie
- Vaše rýchle maximum – štvorminútová tabata na záver
- Vydýchanie a cool down
Výhody cvičenia doma
Pri akýchkoľvek tréningoch je dôležité, aby ste zostali naladení na to, čo vás motivuje. Cvičenie doma má zjavné výhody:
- šetríte čas
- nečakáte na stroje
- máte toľko miesta, koľko potrebujete
- sprcha a záchod sú len vaše
- hudbu si môžete vybrať iba podľa seba
Čo vás ale môže doma veľmi jednoducho rozptýliť:
- telefón
- partner, deti, pes
- pauza kedykoľvek chcete
Rušivým vplyvom predídete ľahko. Nájdite si počas dňa čas, kedy vás nemôže nikto otravovať, napríklad skoro ráno, alebo si vytvorte rutinu, o ktorej dáte celému svojmu okoliu vedieť.
Tipy na domáce cvičenia
Pripravili sme si pre vás niekoľko rád, ktoré vám pomôžu ostať konzistentným vo svojich cieľoch.
Stanovujte si výzvy, vďaka ktorým sa vyhnete nude. Pridávajte nové cvičenia, skúšajte iné veci. Na YouTube dokážete nájsť kopec videí, v ktorých je aj dobre vysvetlená technika.
Na každý tréning, aj keď ide len o cvičenie doma, majte plán, a to aspoň na 4-8 týždňov. Svoje tréningy postupne obmieňajte.
Veďte si svoj tréningový denník, aby ste lepšie sledovali pokrok. Zaznamenávajte si všetky dôležité čísla a prelomy. Neskôr si začnete všímať vzorce – čo robíte inak, keď máte dobrý deň a naopak.
Rovnako je dobré mať aj určite ciele – váha, výdrž, pri behu vzdialenosť či rýchlosť. Odmieňajte sa zdravou dobrotou, novými teniskami či pomôckou na cvičenie, alebo ďalším vzdelávacím programom.
Zdravý životný štýl aplikujte na všetky oblasti vášho života. Jedzte, spíte, meditujte, otužujte sa, buďte prítomný a obklopujte sa dobrými ľuďmi, dýchajte, trávte čas na čerstvom vzduchu.
Základné vybavenie na cvičenie
Doma môžete cvičiť bez pomôcok a využívať len to, čo máte – stoličku, gauč, fľaše napustené vodou, handričky, metla (mobilita). Stále však existujú pomôcky, ktoré boostnú efektivitu tréningov:
- Zrkadlá: Zrkadlá vám môžu s mnohým pomôct, najmä s novými cvikmi, aby ste videli, či ich robíte správne (vyberte si to svoje napríklad na BIANO).
- Švihadlo: Ak máte izbu s dostatočne vysokými stropmi alebo môžete ísť niekam von, švihadlo je príležitosťou na zahriatie alebo na rýchle kardio cvičenie.
- Činky: Môžete si kúpiť veľkú tyč s malými závažiami alebo dve malé jednoručky, na ktoré je možné pridať/odobrať závažia.
- Podložka na cvičenie: Existuje mnoho typov podložiek a tá, ktorú si vyberiete, závisí od formy cvičenia.
- Jógový blok, koleso alebo popruh: Ak ste sa rozhodli cvičiť jógu, nezabudnite na pomôcky, ktoré vám mnohé asany uľahčia a vy vďaka nim rozvinenie svoju flexibilitu.
- Slúchadlá: Slúchadlá na bluetooth vám z cvičenia doma poskytnú úplne iný zážitok. Budete tak na chvíľu vo svojom svete a nebudete rušiť svoje okolie.
- Masážny roller: Rovnako ako cvičenie je dôležitá aj regenerácia. Svoje svaly môžete uvoľniť pomocou masážneho rollera. Na YouTube nájdete videá ako na to: https://www.youtube.com/watch?v=fJ