Moderná doba prináša moderné riešenia a to aj vo fitnesse, cvičení a bodybuildingu. Ako sa však občas ukáže, niekedy už nie je potrebné znova vymýšľať koleso a stačí využiť niečo overené a najmä prírodné. Po experimentovaní s rôznymi syntetickými látkami sa čoraz viac športovcov preto vracia k Tribulusu, rastline známej už od staroveku.

Tribulus Terrestris a jeho využitie v minulosti

Tribulus Terrestris, po našom Kotvičník zemný, je rastlina pochádzajúca z Ázie. Už od staroveku bola využívaná v liečiteľstve veľkých civilizácii, napríklad v Mezopotámii, Indii alebo Číne. Dôvodom bol obsah saponínov, steroidov a fytosterolov.

Práve unikátna a silná koncentrácia týchto látok dovolila využitie kvetov, plodov, semien, koreňa, listov aj vňati, najčastejšie v podobe čajov, čiže na vnútorné použitie.

Rastlina bola využívaná pre jej stimulačné, povzbudzujúce a posilňujúce účinky na viacero orgánových systémov v tele. Známa bola pre zvýšenie výdrže, posilnenie imunity, zmiernenie bolestí, podporu fungovania vylučovacej sústavy, na podporu metabolizmu a na zlepšenie psychickej vitality, napríklad proti únave, podráždenosti a napätiu.

Neskôr sa Tribulus využíval aj redukciu telesného tuku, na celkové prečistenie organizmu, na podporu kardiovaskulárneho systému a ako univerzálny životabudič. Dnes už vieme, že tieto účinky možno pripísať vysokému obsahu antioxidantov v rastline.

Rast svalovej hmoty aj lepší výkon počas či po záťaži

Ako ukazujú štúdie, špeciálne v prípade športovcov má Tribulus Terrestris svoje miesto práve kvôli vplyvu na fyzickú výkonnosť a to hneď z viacerých ohľadov.

Najdôležitejšie je, že navyšuje hladinu testosterónu a to až o neuveriteľných 30 %. Tento hormón je pritom zodpovedný za rast svalstva a jeho výkonnosť. Zaujímavé však je, že pravidelné užívanie Tribulusu pomáha nielen počas samotnej záťaže.

Tribulus je ideálny prírodný prostriedok aj na lepšiu regeneráciu po športovaní, cvičení alebo nejakej aktivite. Telo, obzvlášť svalová hmota, sa rýchlejšie zotavia a naberú pôvodnú silu. Veľkým plusom je, že v kombinácii s fyzickou aktivitou dokáže Tribulus zlepšiť aj spaľovanie uložených tukových buniek a to práve na úkor svalstva.

Tribulus je vhodný aj pre bodybuilderov a to zvlášť počas fázy tzv. rysovania svalov. Toto obdobie môže byť spojené s nižším kalorickým príjmom, čo je rizikové pre stratu svalovej hmoty. Užívaním Tribulusu dokážete toto riziko minimalizovať.

Pre koho je Tribulus vhodný a aké je optimálne dávkovanie

Tribulus by ste si mali všímať, ak cvičíte, športujete, máte fyzicky náročnejšie zamestnanie alebo ak máte pocit, že máte nedostatok svalovej hmoty a prebytok tej tukovej. Je ideálny pre šprintérov, bodybuilderov, ale aj bežných ľudí, ktorí „len“ chodia do fitness centra. Užitočný môže byť aj pre pohlavné zdravie, ale o tom si povieme až na záver.

Najdôležitejšou otázkou totiž je, v akej forme Tribulus využiť. Tu majú jednoznačne navrch výživové doplnky v podobe tabliet či kapsúl s presnou koncentráciou a jasným zložením. Odporúčaná denná dávka je v rozmedzí od 750 do 1250 mg. Ideálne je rozdeliť ju na tri čiastkové dávky počas celého dňa a k užívaniu pridať aj magnézium.

Ide o dôležitý minerál pre svaly a nervový systém, ktorý podporí najmä odolnosť organizmu počas záťaže, či už fyzickej alebo tej psychickej. Pri výbere konkrétneho prípravku sledujte v zložení obsah saponínov, čím vyššie bude ich zastúpenie, tým lepšie.

Vplyv na pohlavné zdravie u mužov aj u žien

Osobitnou kategóriou účinkov Tribulusu je zdravie reprodukčnej sústavy a podpora jej funkcií. Platí to špeciálne pre mužov, keďže Tribulus stimuluje testosterón, najdôležitejší pohlavný hormón. Ten je zodpovedný hneď za niekoľko oblastí a vecí.

V prvom rade ide o podporu potencie ako takej, nakoľko testosterón vplýva na mužskú plodnosť. Podieľa sa totiž na zdravej tvorbe a procese dozrievanie mužských pohlavných buniek, spermií. Čím viac Tribulusu budete používať, tým kvalitnejšie spermie by ste mali mať. Áno, ide iba o jeden z faktorov, ale jeden z tých najdôležitejších.

Druhou dôležitou oblasťou je libido, čiže sexuálny apetít. Aj v tomto ohľade hrá svoju úlohu testosterón. Jeho správna hladina navyše ovplyvňuje aj zdravie prostaty.

Na záver jedna zaujímavosť: Tribulus pomáha v oblasti reprodukčného zdravia nielen mužom, ale aj ženám. V ženskom tele totiž dokáže regulovať estrogén, ktorý je dôležitý pre bezproblémový priebeh menštruačného cyklu a neskôr aj menopauzy.

hello@leadmedia.sk | gymhero.sk