Bez ohľadu na to, či ste sa rozhodli pre bezlepkovú diétu aby ste obmedzili príjem jednoduchých sacharidov, alebo ste nedávno zistili, že trpíte celiakiou, bezlepková diéta má niekoľko výhod. Zistite, o aké benefity ide a prečo sa oplatí ich dodržiavať.

Vyššia úroveň energie

Začatie bezlepkovej diéty je voľba životného štýlu, ktorú si jednotlivci volia z mnohých dôvodov. Ak v poslednej dobe nemáte dostatok energie a pritom konzumujete rovnaké jedlo ako Vaši priatelia, problémom môže byť aj citlivosť na lepok. Osoby, ktorým bola diagnostikovaná celiakia často trápi únava a malátnosť po požití jedál s obsahom gluténu. Tráviaca sústava sa s ním nevie vysporiadať, čo má za následok nesprávne vstrebávanie živín, vrátane železa. Práve železo zohráva v organizme   dôležitú úlohu, pokiaľ ide o správnu hladinu energie. Prechodom na bezlepkovú diétu poskytnete svojmu telu čas, potrebný na obnovu čriev a následné trávenie väčšieho množstva dôležitých látok.

Udržanie zdravej hmotnosti

Bolesť brucha, nadúvanie a plynatosť sú len niektoré z príznakov, ovplyvňujúce každodenné fungovanie človeka. Ak sa celiakia nerieši, symptómy môžu prerásť do chronických bolestí, zápalov, straty hmotnosti a psychických problémov, ako je depresia. Už len kvôli uvedeným negatívam sa oplatí uskutočniť istú formu prevencie – aj keby llen dočasnú. Vylúčenie lepku zo stravy zvyšuje šance na lepšiu funkciu metabolizmu. Konzumáciou týchto potravín eliminujete dané stresory a pomôžete telu fungovať tak, ako má.

Zmena jedálnička nutne neznamená prechod na menej chutné pokrmy. V dnešnej dobe existuje široká ponuka bezlepkových výrobkov, ktoré sa chuťou nelíšia od ich bežných, lepkových verzií. Bezlepková tortilla, cestoviny, omáčky, slané a sladké pečivo, sušienky, cereálie a ďalšie – sortiment sa v súčasnosti značne rozšíril. Ak uvažujete o zaobstaraní produktov cez internet, stránka lacnyjozko.sk Vám môže pomôcť ušetriť za nákup a to uplatnením online zľavového kupónu.

Vylúčenie lepku na zmiernenie bolesti kĺbov

Teraz už viete, že celiakia a neznášanlivosť lepku výrazne ovplyvňujú váš tráviaci systém. Toto ochorenie nanešťastie častokrát spôsobuje aj rôzne zápaly, súvisiace s výraznou bolesťou kĺbov (napríklad kolená, zápästia). Príznaky neraz znemožnia každodenné činnosti, cvičenie a šport nevynímajúc. Ak ste si teda všimli, že Vás telo bolí o niečo viac ako zvyčajne, môže ísť o znamenie, aby ste čo najskôr zmenili stravu. Bezlepková diéta je dobrým krokom k zníženiu nežiadúceho zápalu a k zmierneniu bolesti kĺbov. Nemali by ste ju však porušovať. Aj stopové množstvá lepku zvyšujú pravdepodobnosť k opätovnému výskytu nepríjemných príznakov.