Rád športuješ, ale bývaš často unavený a na tréning ti už neostáva toľko energie, koľko by si chcel? Nájsť si pravidelne čas práve vtedy, keď sme plný síl a pripravený podať ten najlepší výkon, nemusí byť vždy úplne jednoduché. Čiastočné riešenia predstavujú predtréningové stimulanty. V nasledujúcich riadkoch sa o nich dozvieš viac.

Predtréningové stimulanty sú špeciálne výživové doplnky, ktoré výrazne pomôžu k lepšiemu tréningu a navyše neškodia tvojmu zdraviu. Našťastie sú už dávno preč doby, kedy bola jediným dostupným stimulantom káva a pre docielenie želaného efektu sa niektorí nadšenci nebránili vypitiu ani jej prehnaného množstva. O tom, že to nebolo zdravé, ale ani veľmi efektívne, niet pochýb.

Kvalitná predtréningovka ťa nakopne, ale rovnako sa postará o to, aby tvoje telo malo pred tréningom dostatok správnych živín. Dnes je športová výživa a jej ponuka skutočne bohatá a my máme k dispozícii funkčné stimulanty, ktoré sú pre náš organizmus vhodným doplnkom.

Navyše dnešné kvalitné predtréningové stimulanty neobsahujú viac kofeínu ako bežná šálka kávy. Túto skútočnosť ocenia predovšetkým osoby, ktorým kofeín spôsobuje najrôznejšie nežiadúce účinky alebo narušuje spánkový rytmus.

Stimulantny doby modernej:

Stimulanty, predtréningovka alebo tiež preworkouty. Všetky tieto rôzne názvy označujú látky, ktoré zvyšujú koncentráciu, fyzický výkon a dodávajú telu potrebné živiny počas náročného tréningu. Dokážu tiež pozitívne podporiť nervový systém, dodať silu, oddialiť únavu a krátkodobo zvýšiť výkon.

Ako ich správne užívať?

Pri ich užívaní je dôležité dobré načasovanie. Často sa totiž stáva, že človek vypije predtréningový stimulant tesne predtým, ako začne cvičiť.  Má to však jeden háčik. Na to, aby začali účinné látky pôsobiť a dostavil sa želaný efekt, je potrebný určitý čas. Najvyššia účinnosť stimulantov sa dostaví až po 30-60 minútach.

Problémom môže byť aj užívanie na prázdny žalúdok. Ak si niekedy vypil silný čaj alebo kávu nalačno, je dosť možné, že poznáš ten nepríjemný pocit nevoľnosti, vnútornej triašky či zvýšenej srdcovej činnosti. Riešením je malé vyvážené jedlo pred užitím stimulantov, ktoré ti navyše dodá extra živiny.

Ako si vybrať ten správny produkt?

Na trhu je veľké množstvo produktov a nemusí byť vždy ľahké poznať ten správny. Niektoré majú prehnané množstvo kofeínu, čo síce vyzerá dobre na etikete, ale pravdepodobne ti to prinesie len tlkot srdca, bolesť hlavy, nervozitu, nevoľnosť či následnú nespavosť.

Iné zas obsahujú zbytočne veľa pridaného cukru, čo môže narušiť tvoju diétu a sú aj také, ktoré jednoducho nefungujú.

Kvalitný výrobok odhalíš predovšetkým jeho prvotriednym a dobre premysleným zložením.

Výborným príkladom je napríklad Predtréninkovka od spoločnosti Voxberg. Dodáva telu potrebné aminokyseliny a bielkoviny. Obsahuje výťažky z Yerba Maté a ženšenu, ktoré podporujú fyzický výkon a koncentráciu. Rovnako látky ako beta-alanín a L-arginín alfa-ketoglutarát. Tie sa zas postarajú o zvýšenie tvojho okamžitého svalového výkonu. Najlepšou previerkou je však vyskúšať si to na vlastnej koži. V tomto prípade platí: vypiješ, uveríš.

hello@leadmedia.sk | gymhero.sk