Keď začnete cvičiť a makať na objeme vašich svalov, možno budete musieť upraviť aj váš životný štýl. V praxi to bude znamenať to, že vaša chladnička bude musieť byť preplnená zdravými potravinami. Aby vám ale vydržali čo najdlhšie čerstvé, je potrebné dodržovať určité zásady skladovania potravín. V opačnom prípade by niektoré druhy potravín mohli podľahnúť rýchlej skaze a vy by ste tak vyhadzovali peniaze z okna (či skôr z chladničky).

Avšak ešte predtým, než vám predstavíme konkrétne podmienky skladovania potravín, sa vyplatí zamyslieť nad tým, či máte doma vhodnú chladničku. Pre skladovanie väčšieho objemu potravín budete potrebovať chladničku, ktorá na to má dostatočné rozmery. Pokiaľ ju budete kupovať prvýkrát, môžete si prečítať tiež niečo o tom, ako vybrať tú správnu chladničku.

A teraz sa už poďme konečne pozrieť na samotné skladovanie potravín.

Skladovanie potravín v chladničke – samozrejmosť, ale nie vo všetkých prípadoch

Potraviny sa samozrejme delia do niekoľkých kategórií. Tými základnými sú ovocie, zelenina, mäso či mliečne výrobky.

Každá kategória má tiež svoje zásady skladovania, ktoré je potrebné dodržovať. V poslednej dobe je nepopulárnym zvykom dávať všetky potraviny bez rozdielu do chladničky. Čo sa týka potravín, chlad je predsa tou najlepšou voľbou. Ono to tak ale úplne nie je pravda. Samozrejme, že existujú potraviny, ktoré chlad pre zachovanie čerstvosti vyžadujú, ale rozhodne to nie sú všetky.

Poďme sa teda na jednotlivé kategórie a podmienky ich skladovania pozrieť bližšie.

Skladovanie ovocia

Pri ovocí sa rozhodne nevyplatí vytvárať si ho obrovskú zásobu. Nakupujte ho tak v množstve, ktoré ste schopní spotrebovať do 1-2 týždňov. Pri dodržaní správnych podmienok skladovania vám ale ovocie môže vydržať čerstvé aj 6 týždňov.

Ako skladovať jablká, hrušky, pomaranče, citrusy a kôstkové ovocie?

Teplota pre skladovanie jabĺk a všetkých menovaných druhov ovocia by nemala presiahnuť 4-6 °C. Pokiaľ nemáte k dispozícii tmavú a studenú pivnicu, je tak potrebné skladovať ich v chladničke. Ideálne na to sú plastové nádoby, ktoré nájdete na dne každej chladničky. Ovocie takto vydrží čerstvé aj 6 týždňov a zachová si obsah vitamínov.

Ako skladovať banány?

Ako jediný zástupca ovocia nepatria banány do chladničky. V chlade strácajú chuť. Uskladnite ich v tmavej špajze, kde vydržia 5-7 dní. Banány je preto potrebné nakupovať priebežne a nerobiť si veľké zásoby.

Skladovanie zeleniny

Pravidlá skladovania zeleniny sa líšia podľa jej jednotlivých druhov a rozhodne nedávajte všetky zásadne do chladničky. Niektorým môže chlad skôr ublížiť.

Ako skladovať zeleninu v chladničke a aké druhy tam patria? Do chladničky patrí koreňová zelenina ako je mrkva alebo petržlen, a tiež šalát, kapusta alebo karfiol. Najvhodnejšie na to opäť budú plastové nádoby na dne chladničky.

Skladovanie mrkvy v chladničke ale nebude nutné, pokiaľ máte dostatočne chladnú a tmavú pivnicu. Mrkva vydrží čerstvá aj tam a ušetríte si tak priestor v chladničke.

Do chladničky ale rozhodne nepatrí cibuľa a cesnak, pritom ich tam mnoho ľudí bežne uskladňuje.

Skladovanie zemiakov, paradajok, reďkoviek a paprík

Pre skladovanie paradajok a ostatných vymenovaných druhov zeleniny sú ideálne suché a vetrané miesta. Chlad by im len ubližoval a strácali by chuť. Roztrieďte ich preto podľa druhov a naukladajte do košíkov či debničiek. Tie potom umiestnite do špajze alebo na iné vhodné miesto.

Ako skladovať cuketu

Ďalším veľmi obľúbeným druhom zeleniny je cuketa. Najradšej má tmavý a chladný priestor, ideálne pivnicu. Väčšinou ale cuketu kupujeme účelovo, to znamená, že si z nej hneď niečo pripravíme. Na pár dní, ktoré bude musieť prečkať do jej prípravy, bude pre ňu ideálna chladnička (opäť plastové nádoby na jej dne).

Ako skladovať huby

Nazbierané huby je najvhodnejšie nasušiť, vydržia tak veľmi dlho. Pokiaľ si huby kúpite v obchode (populárna je hliva či šampiňón), budú v nádobke, ktorá je zabalená v igelite. Takto balené huby patria do chladničky. Ideálne ale je si ich potom pripraviť do pár dní. Pokiaľ si ich chcete nechať na neskôr, bude lepšie ich uložiť do mrazničky.

Skladovanie cibule a cesnaku

To, že cibuľu v obchode kúpite v sieťke, má svoj dôvod. Táto sieťka je totiž ideálna pre jej uskladnenie. Úplne ju tak postačí dať v tejto sieťke do špajze, ideálne ju zavesiť, aby okolo nej mohol prúdiť vzduch. Pokiaľ dáte cibuľu do chladničky, zmäkne tam a budete ju môcť akurát vyhodiť.

Skladovanie mäsa a vajec

Mäsové výrobky ako párky či salámy vždy skladujte v chladničke v ich pôvodných obaloch. To isté platí pre mäso, ktoré si plánujete pripraviť v rovnaký deň, kedy ste ho kúpili. Pokiaľ si ale kúpite mäso do zásoby na neskôr, vždy patrí do mrazničky.

Vajcia sú ďalšou potravinou, ktorá vyžaduje chlad. Vždy ich uchovávajte v chladničke, pri vyššej teplote by sa vám skazili do pár hodín.

Skladovanie mliečnych výrobkov

Nech už je to mlieko, syr, smotana alebo maslo, všetky mliečne výrobky rozhodne patria do chladničky. Na skladovanie sú ideálne ich pôvodné obaly. Rozbalené a nedojedené syry sa preto snažte pred ich spätným umiestnením do chladničky čo najlepšie zabaliť.

Rozhodne si ale nerobte veľkú zásobu, mliečne výrobky ani v chladničke nevydržia dlho. Nakupujte ich priebežne tak, aby ste ich spotrebovali ideálne do 3-4 dní. Pri tvrdých syroch maximálne do týždňa.

Skladovanie orechov

Orechy sú potravinou, ktorá vám pri cvičení môže veľmi pomôcť. Majú vysoký obsah dôležitých živín a stopových prvkov. Budete ich preto pravdepodobne konzumovať veľké množstvo. Ako skladovať orechy?

Orechy nemajú radi vzduch, preto ich kúpite vo vzduchotesných obaloch. Nerozbalené balenia skladujte v špajze na tmavom mieste. Tie rozbalené môžete dať pokojne do chladničky, pokiaľ ich ale spotrebujete do pár dní, nebude to potrebné.

A ako skladovať vlašské či lieskové orechy, ktoré už sú olúpané? Umiestnite ich do vzduchotesného obalu a dajte do chladničky, v tomto stave vydržia čerstvé niekoľko mesiacov.

Skladovanie doplnkov stravy

Pri cvičení sa nezaobídete ani bez kvalitných doplnkov stravy, ktoré výživu a rast vašich svalov niekoľkonásobne podporia. Pozrime sa preto ešte na pár pravidiel ohľadom ich skladovania.

Probiotiká a prebiotiká

Probiotiká môžete užívať z niekoľkých dôvodov, pri cvičení ich oceníte hlavne preto, že zlepšia vaše trávenie a vstrebávanie živín.

Probiotiká patria vždy zásadne do chladničky, keďže ide o kultúry živých mikroorganizmov. Stále viac sa na trhu objavujú aj prípravky, u ktorých výrobca deklaruje, že ich v chladničke skladovať nemusíte, aj tak je ale dobré ich tam dať. Chladom nemôžete nič skaziť a probiotiká v ňom vydržia najdlhšie.

Proteín a gainer

Populárny proteiňák aj sachariďák majú práškovú formu, dôležité je preto uložiť ich na suchom mieste, kde je minimálna vlhkosť vzduchu. Ideálne sú samozrejme ich pôvodné balenia. Patria tak na policu do miestnosti, v ktorej sa nevarí. V kuchyni je totiž pri varení vlhkosť vzduchu vysoká.

Omega-3

Veľmi populárny doplnok stravy vo forme rybieho oleja nemá rád svetlo a teplo. Uskladnite ho preto na tmavom a chladnom mieste, pokojne aj do chladničky. Nikdy ho nenechávajte otvorený, keď to zrovna nie je potrebné.

Vitamíny a minerály

Skladovanie vitamínov i minerálov je jednoduché, nechávajte ich vždy v ich pôvodných obaloch a umiestňujte ich na suché miesta. Vlhký vzduch pre ich skladovanie nie je vhodný, opäť preto radšej zvoľte inú miestnosť než kuchyňu.

hello@leadmedia.sk | gymhero.sk