Srdce je sval, ktorý pumpuje krv do celého tela a zásobuje ho kyslíkom a živinami. Jeho zdravie je pre nás životne dôležité. Kardiovaskulárne choroby, medzi ktoré patria infarkty, mozgové príhody a vysoký krvný tlak, sú najčastejšou príčinou úmrtia na svete. Dobrou správou je, že kardiovaskulárnym chorobám sa dá predchádzať a predchádzať im zdravou stravou, vyhýbaním sa fajčeniu a pravidelným cvičením.

Cvičenie ako liek

Cvičenie je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zlepšiť zdravie srdca. Pravidelná fyzická aktivita posilňuje srdce, znižuje krvný tlak, zmierňuje hladinu cholesterolu a pomáha udržiavať zdravú váhu. Cvičenie taktiež zlepšuje celkovú kondíciu a znižuje riziko vzniku iných chronických chorôb, ako je cukrovka typu 2 a niektoré druhy rakoviny.

Ako začať

Ak chcete začať cvičiť pre zdravé srdce, je dôležité začať pomaly a postupne zvyšovať intenzitu a dĺžku cvičenia. Odporúča sa aspoň 30 minút miernej až strednej fyzickej aktivity každý deň, ako je prechádzka, beh, plávanie alebo bicyklovanie. Ak ste začiatočník, môžete začať s kratšími cvičeniami a postupne ich predlžovať. Je dôležité nájsť si aktivitu, ktorá vás baví a ktorú budete môcť robiť pravidelne.

Tréningové programy

Existuje mnoho rôznych tréningových programov, ktoré vám pomôžu zlepšiť zdravie srdca. Vyberte si program, ktorý je vhodný pre vašu úroveň kondície a ciele. Môžete sa poradiť so svojím lekárom alebo trénerom, aby vám pomohli vybrať si ten správny program.

  • Chôdza – Chôdza je jednoduchá a dostupná aktivita, ktorá je vhodná pre ľudí všetkých vekových kategórií a úrovní kondície. Začnite s 15-minútovou prechádzkou každý deň a postupne ju predlžujte na 30 minút alebo viac.
  • Beh – Beh je skvelý spôsob, ako zlepšiť kondíciu a spáliť kalórie. Ak ste začiatočník, začnite s pomalým behom a postupne zvyšujte intenzitu a dĺžku behu.
  • Plávanie – Plávanie je šetrné k vašim kĺbom a je to skvelý spôsob, ako sa ochladiť v horúcom počasí. Plávať môžete 30 minút trikrát týždenne.
  • Bicyklovanie – Bicyklovanie je zábavný a účinný spôsob, ako si zacvičiť.
  • Silový tréning – Silový tréning pomáha budovať svalovú hmotu, ktorá spaľuje viac kalórií. Môžete ho vykonávať dva-trikrát týždenne.

Cvičenie pre ľudí so sedavým zamestnaním

Sedavé zamestnanie môže zvýšiť riziko srdcových chorôb. Ak máte celý deň sedavé zamestnanie, je dôležité prerušovať sedenie a pravidelne vstať od stola a trochu sa natiahnúť.

  • Každú hodinu vstaňte a prejdite sa po kancelárii.
  • Robte si krátke strečingové cvičenia pri svojom stole.
  • Investujte si do stola, ktorý sa dá zdvihnúť, aby ste mohli časť dňa pracovať postojačky.
  • Skúste telefonáty vybaviť chôdzou.
  • Parkujte ďalej od práce, aby ste sa prešli.

Cvičenie pre seniorov

Cvičenie je dôležité pre ľudí všetkých vekových kategórií, vrátane seniorov. Skvelý spôsob cvičenia pre seniorov je Tai chi, pretože je to nízkopotrasová aktivita, ktorá zlepšuje rovnováhu a koordináciu. Taktiež jóga je ďalšia skvelá aktivita pre seniorov, ktorá pomáha zlepšiť flexibilitu a silu alebo vodné cvičenia, ktoré sú šetrné k vašim kĺbom.

Pridajte zdravú stravu k cvičeniu

Popri pravidelnom cvičení je dôležité aj zdravo sa stravovať pre zdravé srdce. Zamerajte sa na konzumáciu ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a chudých bielkovín. Obmedzte príjem nezdravého tuku, soli a pridaného cukru.

 

Cvičenie je jedným z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie srdca. Pravidelná fyzická aktivita vám pomôže predchádzať kardiovaskulárnym chorobám, zlepšiť kondíciu a celkovo sa cítiť lepšie.

hello@leadmedia.sk | gymhero.sk