Síce žiadny z výživových doplnkov nie je hotovým zázrakom, pri aktívnom životnom štýle majú svoje opodstatnenie. Bez ohľadu na to, či je vaším tréningovým cieľom nárast svalov, formovanie postavy, resp. chudnutie, vždy ide o súčinnosť 3 hlavných zložiek. Prvoradá je úprava stravy, správne zvolený a pravidelný tréning a v neposlednom rade sú to výživové doplnky. Z množstva tohto sortimentu sa dnes venujeme proteínom.

Čo si uvedomiť ešte predtým, ako siahnete po proteínových doplnkoch?

Nielen pre účinný tréning, ale pre každé zdravé fungovanie je nevyhnutné telu zabezpečovať optimálny príjem všetkých makroživín. Telo potrebuje dostatočnú energiu – oslabené až vysilené nie je schopné žiadnej fyzickej záťaže.

Navyše, ak nie je vaším cieľom redukcia hmotnosti, teda aktuálne nevyhľadávate proteíny na chudnutie, ale si budujete svalovú hmotu, nemožno telo dostávať do fázy katabolického stavu. Je to vtedy, keď váš výdaj prevyšuje príjem. Svalom chýba dostatok živín, skôr sa opotrebúvajú, pomaly rastú, až sa medzi sebou „vyradzujú“.

Len málo športovcov si uvedomuje, že čím špecifickejším a náročnejším tréningom práve prechádzajú, tým pestrejšia a výživnejšia má byť aj ich strava. Strava je základ, ale niekedy len malým zlomkom toho, čo pre výživu a regeneráciu svalov aktívny športovec skutočne potrebuje.

Po každom tréningu nasleduje tzv. anabolické okno, počas ktorého svaly intenzívne rastú. Pozor! V tejto fáze treba logicky telu dodávať proteíny, ale súčasne aj pre opravu opotrebovaných, potrhaných svalových vlákien!   

Keď už proteín, tak aký si vybrať?

Výber proteínov závisí jednak od vašich cieľov (nárast svalov, diéta, pomalé priberanie), ale aj od množstva telesného tuku a tréningového plánu. Takisto môže ísť aj o špecifické stravovacie návyky (napr. intolerancia na laktózu), kedy siahneme skôr po mikrofiltrovaných srvátkových izolátoch s minimom tuku, cukru a pri zvýšenom objeme bielkovín (95 %).

Viete, že takmer všetky NAJ sa spájajú v hydrolyzovaných mliečnych proteínoch? Ide o kvalitné, ľudským telo lepšie využiteľné (sú predtrávené) proteíny? Spomedzi nich predstavuje skvelú inováciu https://www.extrifitslovakia.sk v podobe proteínu s najvyšším stupňom hydrolýzy a s vysokým obsahom krátkych peptidov – namiesto dvoch obsahuje komplex siedmich účinných enzýmov.

Hydroizoláty a izoláty sú vo všeobecnosti vhodné pri znižovaní tuku. Pri pomalom priberaní treba siahnuť po sacharidovo-proteínových nápojoch v podobe gainerov.

Dlhodobo najpredávanejším stále zostáva srvátkový koncentrát, no treba rátať s vyšším obsahom tukov a sacharidov.

Po tréningu okrem srvátkového si môžete dopriať hovädzí alebo vegánsky proteín a pre postupnú a dlhodobú regeneráciu svalov sú účinné tzv. nočné proteíny.

Čo je proteín pre športujúce aj nešportujúce ženy?

Aby proteín zaujal ženy, má si zachovávať lahodnú chuť napr. v podobe nenáročného a dobre stráviteľného koktailu. Ženám záleží na výnimočnosti aj počas „obyčajnej“ konzumácie proteínových nápojov – tento punc proteínom súčasne dodáva  komplex „ženských“ vitamínov krásy, mladosti a energie pri nových, náročnejších tréningoch.

V závere poukazujeme na fakt (alebo mýtus?), ktorý sa zameriava na to, či je proteín škodlivý. V zásade neexistuje vedecký dôkaz, že by proteín pri odporúčanom dávkovaní zhoršoval naše zdravie. Ak ale máte nejaký zdravotný problém, konzumáciu akéhokoľvek výživového doplnku najprv konzultujte s lekárom!    

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/best-protein-powder#TOC_TITLE_HDR_4
  2. https://www.fitland.sk/najlepsi-protein/

hello@leadmedia.sk | gymhero.sk